Новини

Новини
Корея, Германия и България очертаха дългосрочна политика за развитието на иновации у нас
21 3 18

Корея, Германия и България очертаха дългосрочна политика за развитието на иновации у нас

Кои са основните предизвикателства пред българския иновационен модел и какво може да направи България, за да насърчи развитието на иновационните технологии – на тези, както и на други въпроси около този важен проблем, отговориха участниците в международния научен форум, провел се на 20 март във Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ).

Темата на форума, организиран от МОН и посолството на Корея в България, бе „Корейският иновационен модел, моделът за технологична комерсиализация на Фраунхофер и уроци за България”, събра учени от България и Корея, представители на различни академични среди, от частни и държавни институции, включително и представители на най-голямата научна общност в Европа – германския институт „Фраунхофер“. 

Събитието беше открито с приветствено слово от зам.-министърът на образованието и науката проф. Иван Димов, който прочете и поздравителния адрес от министъра на образованието и науката на Република България Красимир Вълчев. Приветствени слова отправиха и ректорът на ВУЗФ доц. д-р Григорий Вазов и посланикът на Корея у нас Н.Пр. Шин Бу-нам.

Според доц. д-р Евгени Евгениев, зам.-ректор на ВУЗФ и делегат в Европейския стратегически форум за научна инфраструктура, недофинансирането е едно от основните предизвикателства пред българския иновационен модел. Той аргументира тезата си с различни изследвания и предложи някои основни принципи, които да залегнат в една дългосрочна политика за развитие на иновационните технологии в България. Част от тази стратегия включва и взимане на уроци и ползване на добри практики от Корея, Германия, Финландия, Чехия; осигуряване на европейско и национално финансиране; значително увеличение на публичните средства за научноизследователска и развойна дейност и създаване на нова агенция за изследвания и иновации в България.

Д-р Джи Сеок Ко, президент на Корейския иновационен център в Берлин, представи южнокорейския иновационен модел, както и ролята му за Европа. Той подчерта връзката между икономическия растеж и иновационната политика, като наблегна върху иновациите като важно условие за от успешното развитие на икономиката на една страна. Корея за пета поредна година е обявена за първенец в иновационното представяне, каза той, като допълни, че предимството на корейския модел се крие в близката обвързаност между образованието, науката и откриването и внедряването на нови технологии.

Моделът за технологична комерсиализация на Фраунхофер и Иновационната програма Корея – Германия – Полша бяха изложени от д-р Щефан Прайслер, както и от проф. Базедов – и двамата представители на Фраунхофер, Германия.

Посланик Шин Бу-нам и доц. д-р Григорий Вазов, ректор на ВУЗФ, бяха единодушни, че образованието и научноизследвателската дейноста да са в близка връзка. Двамата изказаха задоволство от полезния дискусионен характер на форума и изразиха надежда, че тази среща е крачка към добро, още по-интензивно партньорство между двете страни.

Снимки от събитието виж ТУК 

Презентациите от форума може да ги намерите тук:

BULGARIAN INNOVATION MODEL KEY ISSUES AND CHALLENGES

FRAUNHOFER INNOVATION EXPERIENCE

КOREA'S INNOVATION POLICY