NEXT LEVEL 2017: ВУЗФ ОРГАНИЗИРА ВОДЕЩ НАУЧЕН ФОРУМ ОТНОСНО ЕВРОПЕЙСКИТЕ НАУЧНИ ИНФРАСТРУКТУРИ И УЧАСТИЕТО НА БЪЛГАРИЯ
На 21 юни в София хотел Балкан Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) организира международен научен форум „Европейска политика за научноизследователска инфраструктура и участие на България“. Доц. Григорий Вазов, Ректор на ВУЗФ, поздрави участниците във форума и изрази надежда, че огромният ресурс, предвиден за финансиране на националните научни инфраструктури в България, ще бъде оползотворен ефективно. Проф. Иван Димов, Зам.министър по наука, Министерство на образованието и науката, се присъедини към тези думи и изрази подкрепа за Националната пътна карта на Република България, като основен стратегически документ за подкрепа на науката в страната. Участие в откриващия панел взе и г-н Христо Христов, Зам.директор на Постоянното представителство на Европейската Комисия в България, който очерта европейските перспективи за научните проекти в страната.
Аудитория от над 50 представители на водещи консорциуми на научни инфраструктури в страната посрещна гост-лекторите в събитието. Доц. Евгени Евгениев говори за Националната пътна карта 2017-2023 г., нейната история, европейска перспектива, настоящ статус и предстоящи задачи, докато проф. Николай Денков, бивш министър на образованието и науката в периода януари-април 2017 г., постави акцент върху някои важни теми от планирането и стратегическото управление. На 26 юни, Националната пътна карта 2017-2023 г. на Република България беше приета от Съвет за интелигентен растеж, а след това беше одобрена и с Решение на Министерски съвет на 28 юни.
Следващият панел акцентира върху ролята на технологичния трансфер и добрата практика в технологичната комерсиализация. Участие взе г-н Луо Кинг, секретар по науката и технологиите в Посолство на Китай, който представи основни научно-изследователски проекти на Китай с инвестиции от стотици милиона щ.д. След това се включи д-р Ричард Смитс от Кралство Нидерландия, който разгледа ролята на технологичния трансфер, а г-н Кирил Петков от Канада направи анализ на развитието и технологичната комерсиализация на ПроВиотик АД – една от водещите иновативни фирми в България. Този панел беше модериран от г-жа Златина Карова, Директор на Дирекция „Наука“ към Министерство на образованието и науката.
ВУЗФ е сред водещите университети, които подпомагат диалогът в „триъгълника на знанието“ в България. През 2017/2018 академична година, ВУЗФ предлага международна магистърска програма ГЛОБАЛНА ТЕХНОЛОГИЧНА КОМЕРСИАЛИЗАЦИЯ И ФИНАНСИ за средния мениджмънт в частния сектор, която ще привлече водещи лектори от 10 държави. Повече информация за програмата на: http://ino-tech.vuzf.bg/
Дневен ред на събитието, ТУК
Снимки от събитието, ТУК
Видео от събитието, ТУК