ВУЗФ организира втори Национален обучителен форум за директори и учители от средните училища в България
На 1 декември 2016 г. във Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) се проведе обучителен форум, предназначен за директори и учители от средните училища в България. Събитието се организира от ВУЗФ със съдействието на Синдиката на българските учители. В него се включиха над 60 учители и директори от цялата страна. Основните теми на форума бяха: „Квалификацията на педагогическите специалисти в условията на новата нормативна уредба“, „Добри практики за управление на училищен екип“, „Коучинг, менторство и подкрепа на педагогически специалисти“ .
Обучителният форум бе открит от ректора на ВУЗФ доц. д-р Григорий Вазов, който призова да се сложи край на постоянните критики към средното образование, което е обвинявано за всеобщата криза в този сектор. Според доц. Вазов част от решението е партньорството между средното и висшето образование, по което във ВУЗФ отдавна се работи. Той изброи само някои от направленията на това широко партньорство. ВУЗФ предоставя възможност за участие на учителите в курсове за повишаване на педагогическата им квалификация, разработени съвместно с експерти в тази област. В момента се разработва и докторска програма, която да отговори на потребностите на педагогическите кадри от проектно базирано обучение, финансиране и управление.
Вицепрезидентът на ВУЗФ Детелина Смилкова, от своя страна, представи възможностите, които предлага клубът “Образование и бизнес ръка за ръка” към ВУЗФ, създаден през пролетта на 2016 г. като цялостна платформа, предоставяща редица възможности за сътрудничество между ВУЗФ и учителите – безплатни обучения и квалификационни курсове, достъп до научно-учебното съдържание и до информационните ресурси на библиотеката на ВУЗФ, консултации с преподаватели на висшето училище, изнесени обучения на лектори от ВУЗФ по училищата (пример за такива са обученията по финансова грамотност), съвместно участие в разработването и изпълнението на национални и международни проекти и редица други.
Г-жа Смилкова представи и проекта на ВУЗФ “Академия на новите бизнес лидери”, която среща всеки месец ученици от горните класове с най-добрите ментори, коучинг инструктори и лектори в България.
Един от основните лектори на форума - г-жа Емилия Тошева, държавен експерт в дирекция “Квалификация и кариерно развитие“ в Министерството на образованието и науката, запозна участниците с новата нормативна уредба за квалификация на педагогичесите специалисти.
Добрите практики за управление на училищен екип представи Кристина Рангелова, ръководител “Обучения” в Академия „НИКЕ“, а Даниела Иванова, директор на 202-ро ОУ „Хр.Ботев", София и обучител в Академия „НИКЕ“ беше основен лектор в модула “Коучинг, менторство и подкрепа на педагогически специалисти”.
Всички директори и учители получиха възможност да си изберат специализирани издания и учебници на издателството на ВУЗФ “Св. Григорий Богослов”, които им бяха предоставени безплатно, като част от дарителската кампания по случай предстоящото отбелязване на 15 г. от създаването на висшето училище.
Организаторите обявиха, че ще бъде създаден отделен уебсайт със специализирано съдържание за учителите, на който ще бъде достъпна цялата информация и възможности, които им се предоставят.
Организаторите и участниците в обучителния форум си обещаха следващата среща на ВУЗФ с учителите да бъде през февруари 2017 г.
Темата за качеството на образованието и перспективите за взаимодействие между средното и висшето образование е в основния фокус на ВУЗФ през последните години. Припомняме, че на 10 май 2016 г. ВУЗФ организира Национална обучителна конференция за учители от средните училища в България, която бе под надслов „Качествено образование за успешен бизнес“. В рамките на еднодневния форум тогава се проведе и квалификационен курс за учители “Съвременни тенденции в учебното съдържание на икономическите дисциплини“, в които се включиха над 70 учители от цялата страна.
ВУЗФ е пример за образователна институция, работеща активно за модернизиране на висшето образование, което не би било възможно без активното взаимодействие и сътрудничество със средното образование.
Снимки от събитието може да видите ТУК.