Новини

Новини
Проф. Лиора Каценщайн: Държавата трябва да знае кога да се оттегли от частните компании
29 10 14

Проф. Лиора Каценщайн: Държавата трябва да знае кога да се оттегли от частните компании

Един от гост-лекторите на конференцията за иновациите на ВУЗФ в София на 30-31 октомври в хотел "Кемпински" е проф. Лиора Каценщайн от Израел. В студиото на Сутрешния блок на Bulgaria On Air с Йоанна Николова на 28 октомври 2014 проф. Каценщайн разказа, че бумът на стартъпите в Израел се дължи на особености в развитието на страната, близки до българските. Всичко започва преди 25 г., когато Израел, както и България е социалистическа страна. Преломът идва със стартъпите в технологичния сектор, останал и до днес най-предпочитан за новосъздадените компании.

Проблемите със сигурността в Израел са довели до повишени инвестиции на държавата във високите технологии, биотехнологиите и фармацията. Държавното финансиране е било ключово за развитието на стартъпите, което е продължило отново благодарение на държавата, но заради нейното оттегляне от управлението им. "Държавата никога не е била особено добра в управлението на частния бизнес", каза проф. Каценщайн.

Тя препоръчва книгата "Start Up Nation-The Story of Israel's Economic Miracle " от Дан Сенор и Сол Сингър. "Start Up Nation" търси отговор на въпроса за трилион долара: как Израел - страна с 7.1 милиона население, съществуваща само от 60 г., заобиколена от врагове, в постоянна гражданска война от основаването си, без природни ресурси - произвежда повече стартъп компании, отколкото големи, мирни и стабилни нации като Япония, Китай, Индия, Канада, Корея и Великобритания?

Авторите, Сенор и Сингърс изследват уроците на тази култура, развивана във враждебна среда, изравняваща йерархиите и извисяваща неформалността - с подкрепата на държавни политики в областта на иновациите. В свят, където много икономики по света като Ирландия, Сингапур и Дубай се опитаха да копират "Израелския ефект", има уроци по предприемачество, които си заслужава да бъдат прочетени.

Даниела Колева, преподавател във ВУЗФ, представител на организаторите на конференцията за иновации сподели, че студентите в България са много будни и иновативни и че винаги се стреми да ги стимулира да бъдат по-смели в реализирането на идеите си.

Според Даниела Колева реформата в образователната система в България е изключително силно необходима, защото добрите идеи се раждат особено при малките ученици, още в 4-ти клас.

"ВУЗФ си поставя за цел да служи като мост между бизнеса и академията", каза Колева.

Конференцията за иновациите на ВУЗФ си поставя за цел да представи на българската общественост възможност да научи от първа ръка примерите за успешно развитие от няколко страни по света - Италия, Израел, САЩ и др. чрез гост-лекторите, които пристигнаха за събитието в София.

Цялото интервю на проф. Каценщайн и Даниела Колева можете да видите ТУК.

Източник: Bulgaria On Air TV